Egy év alatt 224 új fajt fedeztek fel a Mekong-deltában
Egy ördögszarvú gőte, szárazságtűrő bambusz és egy vulkánról elnevezett majom is szerepel a Nagy-Mekong régióban 2020-ban felfedezett 224 új faj között – közölte szerdán a WWF. A remek hírt azonban beárnyékolja, hogy az újonnan megismert fajok élőhelyei máris komoly veszélyben vannak.
A természetvédő csoport jelentésében felsorolt felfedezések között szerepel egy Thaiföldön talált új sziklagekkó, Vietnamban egy eperfafaj, Kambodzsában pedig egy nagyfejű béka.
A különösebb lények közé tartozik még a
Popa Langur, egy hosszú farokkal és végtagokkal rendelkező majom, amely a Popa-hegy kialudt vulkánjáról kapta a nevét.
A tűzhányó lejtői körülbelül 100 ilyen majomnak adnak otthont – ez a faj legnagyobb ismert populációja.
Mianmarban egy halványsárga-fehér színű barlangi halat találtak, ami annyira különbözik a család többi halától, hogy a tudósok úgy döntöttek, egy teljesen új nemzetséget hoznak létre számára. A kutatók rátaláltak egy gyönyörű kígyófajra is, melynek pikkelyei fény hatására kékes és zöldes színekben csillognak.
A WWF szerint a 224 felfedezés újfent csak kiemeli a Mekong régió gazdag biológiai sokféleségét, amely Thaiföldet, Mianmart, Laoszt, Kambodzsát és Vietnamot foglalja magában.
A tanulmány rámutat a vadon élő állatok természetes élőhelyeit fenyegető veszélyekre is. A szakértők ennek kapcsán nagyobb nemzetközi együttműködést sürgetnek a még megmaradt élővilág megőrzése érdekében.
A Mekongban történt felfedezések „bizonyítják, hogy a régió továbbra is a tudományos feltárás frontvonala és a fajok sokféleségének gócpontja”
– áll a jelentésben.
„Azonban ezek a felfedezések egyben határozottan emlékeztetnek arra is, mit veszíthetünk, ha a térségben zajló fejlesztési tevékenységek továbbra is tönkreteszik a természeti környezetet.
A terület a világ legveszélyeztetettebb fajainak ad otthont. Egy tavalyi ENSZ-jelentés szerint Délkelet-Ázsiában a vadon élő állatok kereskedelme, ami a koronavírus-korlátozások miatti átmenetileg visszaszorult, újra virágzik.
“Sok faj még a felfedezés előtt kihal az élőhelyek pusztulása, az emberiek terjesztette betegségek, az invazív fajok által előidézett nem természetes verseny, valamint a vadon élő állatok illegális kereskedelme pusztító hatásai miatt.”
Érdemes elolvasniMagyarország egyik legkevésbé közismert gyíkját választották az év hüllőjének 2022-ben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon